TERAZ TAKTO: “ Rozhodnutie o jadrovom palive má byť vecou národnej vlády,” hovorí T. Mikuš

TERAZ TAKTO: “ Rozhodnutie o jadrovom palive má byť vecou národnej vlády,” hovorí T. Mikuš

Unijná stopka pre ruský urán by pre slovenské jadrové elektrárne znamenala vážny problém
“Problém nie je v uráne, ale v kazetách, v ktorých sa urán nachádza. Jadrové palivo musí byť odskúšné v reálnych podmienkach- a to trvá roky- predtým, než sa distribuuje koncovým zákazníkom vo svete. V reaktore typu VVER je 349 kaziet. Kazeta je šesťhran, zvonku z nerezovej ocele a váži zhruba 220 kilogramov. V tejto kazete, ktorá je zároveň aj nosnou konštrukciou pre jadrové palivo, sa nachádza 126 palivových prútikov s priemerom 9 milimetrov. Pokrytie je zo zliatiny zo zirkónia s molybdénom a vnútri sú tabletky oxidu uraničitého, čo je keramická látka,” vysvetľuje jadrový energetik Tibor Mikuš podstatu problému s akoukoľvek inou náhradou ruského jadrového paliva pre slovenské jadrové elektrárne. Jadrová energia na Slovensku tvorí 60 percent výroby elektriny, čo z nej robí kľúčový pilier energetického mixu. Pri úvahách o náhrade ruského paliva je to teda podobné, akoby niekto tvrdil, že v aute nemeckej výroby je možné nahradiť originálnu súčiastku v motore za súčiastku francúzskej značky.
“Teoreticky by to mohlo fungovať, prakticky by však výrobca neprevzal záruku za prípadné poškodenie a auto by nemuselo fungovať,” konštatuje Tibor Mikuš a na margo politických predstáv Bruselu o tom, že ruské jadrové palivo je nahraditeľné iným dodáva, že politické rozhodnutia sú vždy výsledkom nejakej doby a “tlaku pavedeckých aktivistov”. Hovorí, že politici tlaku podľahnú. “Pretože pochybujem o tom, že keby mali vedomosti o jadrovej energetike, rozhodovali by takto. Keď sme vstupovali do EÚ, platilo heslo “zjednotení v rôznorodosti”. Už ho nepočujete. Je to len diktát silných voči slabším. Taktiež vždy platilo, že každá krajina môže sama rozhodnúť, ako bude vyzerať jej energetický mix,” hovorí energetik.
O tom, ako fungujúslovenské jadrové elektrárne, prečo nemôžu fungovať na iný, ako ruský urán, o tom, ako nemci krvavo platia za rozhodnutie zatvoriť svoje jadrové elektrárne, ale aj o nekompetentných politických rozhodnutiach hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou expert na jadrovú energetiku Tibor Mikuš. Read More