TERAZ TAKTO: “Obchodovanie” prokurátorov a vyšetrovateľov s kajucnikmi treba zastaviť

TERAZ TAKTO: “Obchodovanie” prokurátorov a vyšetrovateľov s kajucnikmi treba zastaviť

Read More “Kajúcnik je dnes nadávka. Na Slovensku máme najviac zločineckých skupín a najviac kajúcnikov na Zemeguli,” hovorí advokát Ondrej Mularčík

Eduard Heger s Igorom Matovičom prišli počas svojich vlád s agendou obnovy dôvery v právny štát. Metódy, akými sa chceli dopracovať k výsledku spôsobili, že z právneho štátu sa stal štát policajný. A my teraz ako spoločnosť stojíme pred úlohou opätovného nastolenia právneho štátu. Nová vláda Roberta Fica chce zmeniť niektoré pasáže Trestného poriadku aj niektoré ustanovenia Trestného zákona. Upravovať by sa mal status kajúcnika, znižovať by sa mali drakonické tresty za ekonomické trestné činy.

Kajúcnici boli veľkou témou minulej vlády, stáli na nich veľké kauzy a s nimi spojené veľké škandály.

“Zvláštny postup sa nám tu na Slovensku udomácnil. Najprv vytvoríme obvineného, vytvárame kauzu a potom hľadáme kajúcnika. Mám pochybnosť, či si spomenie sám, alebo mu niekto našepká, na čo by si mal spomenúť. A to je tragické. Ako spoločnosť sme dopustili to, že sa zdefraudovala hodnota kajúcnika. Dnes je to nadávka. Je to dehonestujúce,” uvažuje Ondrej Mularčík, podľa ktorého máme najviac zločineckých skupín a najviac kajúcnikov na zemeguli. „Určite ich je na Slovensku viac, ako všade inde na svete dokopy,” ironicky hovorí advokát, ktorý mimochodom zastupuje aj guvernéra NBS Petra Kažimíra, proti ktorému svedčí kajúcnik František Imrecze.

“Nemôžeme dovoliť prokurátorom a vyšetrovateľom, aby obchodovali s kajúcnikmi. O ich vine rozhoduje prokurátor, ktorý stíha toho, koho kajúcnik usvedčuje. Kajúcnici sú zneužívaný inštitút, ale je to skratka k dosiahnutiu výsledku, Špecializovaný trestný súd sa s tým zmieril a bezvýhradne im verí. Ak Imrecze trikrát vo svojich výpovediach povie inú verziu, to nie sú drobné rozdiely. To sú základné znaky, ktoré definujú trestný čin. A toto súd berie, že je to v poriadku?” kritizuje čudnú prax advokát.
Aj o tom, či je možné otvoriť kauzy už právoplatne odsúdených ľudí, ktorých usvedčili na základe výpovedí kajúcnikov hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou advokát Ondrej Mularčík