Na Slovensku máme vyše 32 tisíc poberateľov dávok, ktorí sú registrovaní na úradoch práce. Štát chce, aby všetci išli pracovať, pretože má stotisíc voľných pracovných miest. “Nie je to návrat do socializmu,” odkazuje Martin Halás
“Máme viac ako polovicu prijímateľov dávok v hmotnej núdzi, z ktorých polovica je registrovaná na úradoch práce a deklaruje, že môže pracovať. Ak by sme ich zapojili do pracovného procesu, štátny rozpočet by namiesto výdavku 350 miliónov mal príjem viac, ako 552 miliónov eur,” ukazuje prepočty analytik Inštitútu sociálnej demokracie Martin Halás. Kde je potom problém, že títo ľudia nepracujú a radšej ostávajú na dávkach?
Na jednej strane dnes máme obrovský počet voľných pracovných miest, do sto tisíc. Na druhej strane zamestnávatelia hovoria, že potrebujú pracovníkov a myslia si, že jediná cesta je, že prídu zo zahraničia. “My ale hovoríme, že tu máme vlastných ľudí. Ak by sme zamestnali všetkých 32 tisíc nezamestnaných, ktorí sú v evidencii na úradoch práce ako uchádzači o pracovné miesto, štát by ročne usporil na príspevkoch za poistencov štátu takmer tristo miliónov eur, na dávkach v hmotnej núdzi, ktoré by nemusel vyplácať, by sme ušetrili za rok vyše 75 miliónov.
“Naopak, títo pracujúci ľudia by prispievali do sociálneho systému, do systému zdravotnej starostlivosti, platili by dane a v zamestnaní by vytvárali pridanú hodnotu,” dodáva Martin Halás.
O tom, prečo je dôležité, aby deti od malička videli, že pracovať je normálne, prečo nezamestnanosť rodičov prináša generačnú chudobu, ale aj o tom, koľko okresov na Slovensku dokáže uspokojiť dopyt absolventov po práci hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou analytik Inštitútu sociálnej demokracie Martin Halás. Read More