Každý totalitný režim je postavený na tom, že cenzuruje informácie. Naša ústava pojem “dezinformácia” nepozná, zato zaručuje slobodu slova, prízvukuje dekan Právnickej fakulty Univerzity Komenského
Sloboda je po práve na život druhým najdôležitejším ľudským právom. V spoločenskom diskurze si všímame, že pojem dezinformácia sa nadužíva a používa sa častokrát preto, aby sa zavreli ústa názorovému oponentovi. Otvorene to hovorí dekan Právnickej fakulty profesor Eduard Burda a dodáva, že sloboda je po práve na život druhým najdôležitejším ľudským právom.
“Začínajú sa objavovať názory, že dezinformácie by sa mali právne postihovať. Ak by sa tento pojem stal súčasťou právneho poriadku, by sa dali filtrovať informácie, ktoré štátna moc chce, alebo nechce pustiť na verejnosť. A toto úzko súvisí so slobodou slova,” dodáva E. Burda. V tomto kontexte hovorí o návrhu exministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej, ktorá chcela trestne postihovať šírenie nepravdivých informácií.
“Ak sa mi nejaká informácia nepáči, označím ju za dezinformáciu a pokiaľ by odznela vo verejnom priestore, každý jeden z nás by bol trestne zodpovedný,” hovorí dekan Burda, ktorý vyslovene odmieta akýkoľvek pokus kriminalizovať a postihovať šírenie akýchkoľvek informácií, pretože toto je typické iba pre totalitné režimy.
O zneužívaní boja proti dezinformáciám, o tom, že sociálne siete dokážu svojimi algoritmami účinne cenzurovať svoj obsah, aj keď ústava cenzúru vyslovene zakazuje, o vzťahoch politikov a novinárov, ale aj o tom, či by mali existovať špeciálne senáty, ktoré by rozhodovali o žalobách proti novinárom hovoril v relácii TERAZ TAKTO s Ankou Žitnou dekan Právnickej fakulty UK profesor Eduard Burda. Read More