Súdna rada má výhrady voči rušeniu odmien sudcov


Rada podporuje zrušenie príplatkov k nemocenskému poisteniu.

30. jún 2020 o 18:09 TASR


Článok pokračuje pod video reklamou

BRATISLAVA. Súdna rada SR má výhrady voči vládnemu návrhu novely zákona, ktorá má zrušiť odmeny pre sudcov a prokurátorov.

Členovia súdnej rady nesúhlasia ani s tým, aby parlament prijal právnu normu v skrátenom legislatívnom konaní. Zhodli sa na tom na pondelkovom zasadnutí.

Súvisiaci článok Sudcovia protestujú proti zrušeniu odmien, ktoré má zmierniť pandemickú krízu Čítajte 

Súdna rada namieta voči zrušeniu odmien, okrem tých, ktoré sa dávajú lektorom v justičnom vzdelávaní a v príprave budúcich sudcov.

Rada podporuje zrušenie príplatkov k nemocenskému poisteniu, výhrady však má k zrušeniu príplatku k náhrade príjmu.

„Zrušenie príplatku k náhrade príjmu by už znamenalo, v zmysle ústavného poriadku ako aj medzinárodných štandardov, zásah do sudcovskej nezávislosti, a preto súdna rada odporúča, aby Národná rada SR takú úpravu neschválila,“ uvádzajú členovia.

V bodoch, s ktorými súdna rada súhlasí zároveň požaduje, aby boli len dočasnými opatreniami. Ich účinnosť by sa mala podľa rady pravidelne, po roku, preverovať.

Súdna rada si je vedomá ekonomických a sociálnych dôsledkov pandémie koronavírusu. Chápe nutnosť operatívnych opatrení v čase pandémie, ale podobné zákonné úpravy treba podľa nej predložiť v rámci odbornej diskusie vo vnútri sudcovského stavu.

„Sudkyne a sudcovia ako vykonávatelia štátnej moci totiž nemôžu byť iba objektom zákonodarných iniciatív vlády. Ústavné postavenie ich predurčuje na plnohodnotných účastníkov tvorby takých zákonov a iných právnych predpisov, ktoré sa bytostne týkajú riadneho, nezávislého a nestranného výkonu spravodlivosti,“ podotkli členovia rady.

Výhrady voči zrušeniu odmien a príplatkov k náhrade príjmu a nemocenskému sudcov má aj Združenie sudcov Slovenska, združenie Za otvorenú justíciu a aj takmer 200 sudcov. Vláda SR minulý týždeň na svojom rokovaní prijala návrh novely, ktorá má zrušiť odmeny pre prokurátorov a sudcov ako súčasť ekonomických opatrení v boji s pandemickou situáciou.Zdrojový link