Niektoré ženy pôjdu do dôchodku skôr. Budú však mať nižšie penzie – Denník E

[ad_1]

Ak by mal v súčasnosti on ako premiér k dispozícii 12 miliárd eur, urobil by podľa vlastných slov „zlatý sociálny štát“, toto považuje za „omrvinky“. „Namiesto toho, aby pomáhali najslabším, predovšetkým lejú peniaze do bánk, lejú peniaze najbohatším a tí, ktorí sú najchudobnejší, majú menej a menej,“ myslí si Fico.

Dôchodcov podľa neho súčasná vláda „okradne“ o 280 miliónov eur, pretože na 13. dôchodky boli celkovo plánované výdavky v sume 580 miliónov eur. „Prakticky idú zákonom zrušiť 13. dôchodok a vracajú sa k inštitútu vianočného príspevku, ktorý sme zaviedli my, s tým, že ho chcú pretransformovať na nejaké smiešne sumy,“ komentoval. Vyčíslil, že napríklad v prípade starobných dôchodcov mal pôvodne každý dostať 13. dôchodok vo výške priemerného starobného dôchodku, čo je 460 eur.

Dodal, že ak vláda hovorí o akejsi solidarite pri úprave 13. dôchodkov, klame. „Klame, ak hovorí o nejakej solidarite, ak hovorí, že tí, ktorí dostávajú najmenej, majú dostať najviac, lebo sú to zanedbateľné skupiny v porovnaní s tým, aké kategórie na Slovensku dnes máme,“ podotkol Fico s tým, že napríklad minimálny dôchodok, ktorý predstavuje 334 eur, poberá 160 000 dôchodcov z celkového počtu 1,4 milióna dôchodcov.

Poukázal na to, že predseda parlamentu a koaličného Sme rodina Boris Kollár podpísal memorandum s Jednotou dôchodcov Slovenska a prisľúbil jej, že 13. dôchodky budú vyplatené. „Pevne verím, že aj Jednota dôchodcov Slovenska si to vybaví s tými, ktorí jej nasľubovali hory-doly a nič nesplnili,“ dodal poslanec Ladislav Kamenický.

Obedy zadarmo podľa Fica mali za cieľ aj to, aby mal každý prístup k jednému teplému jedlu a aby mali ľudia možnosť posielať deti do školských jedální. Podľa Jána Richtera v tomto prípade chýba analýza uplatňovania obedov zadarmo. Poslanec Juraj Blanár skonštatoval, že návrh na rozšírenie bezplatnej dopravy spadne na plecia samosprávam. Pochybuje, že tie to budú vedieť utiahnuť.

Zavedenie tehotenskej dávky od 4. mesiaca tehotenstva považuje Fico za akési „potratové preteky“. S týmto Smer podľa neho nemá problém, tvrdí však, že toto opatrenie je motivované diskusiou v parlamente o umelom prerušení tehotenstva. (tasr)[ad_2]

Zdrojový link