Nápisom na palubovke chcú bojovať proti rasizmu


Po reštarte basketbalovej NBA sa budú hrať zápasy na palubovke s nápisom Black Lives Matter.

Už skôr vedenie súťaže hráčom dalo dovolenie umiestniť na dresy miesto menoviek heslá na podporu boja za sociálnu spravodlivosť.

Podľa šéfa hráčskej únie Chrisa Paula sa na dresoch objavia nápisy ako Black Lives Matter (Na černošských životoch záleží), I Can not Breathe (Nemôžem dýchať), či mená George Floyda, Breonny Taylorová a Ahmauda Arberyho.

„Stále sa snažíme upozorniť na rozdiely v sociálnej spravodlivosti, o ktorej chlapci v Lige hovoria deň čo deň,“ Povedal Paul pre televíznu stanicu ESPN. „Ľudia hovoria, že v Orlande sociálna spravodlivosť nikoho zaujímať nebude. Vďaka tým dresom sa to nevytratí,“ uviedol hráč Oklahoma City Thunder.

V Orlande sa 30. júla znovu rozbehne prerušený ročník NBA, 22 tímov dohrá súťaž v troch halách tamojšieho komplexu Disney World.

Hnutie Black Lives Matter sa podieľa na organizovaní protestov proti rasizmu a policajnej brutalite, ktoré vyvolala májová smrť George Floyda po neprimeranom policajnom zákroku. Policajt mu kľačal takmer deväť minút na krku, hoci Floyd sa sťažoval, že Nemôže dýchať. Arber bol zastrelený vo februári na ulici dvoma mužmi, ďalšia Afroameričanka Taylorová v marci vo svojom byte po tom, čo do neho vnikla trojica policajtov.

Zdrojový link