Mieri Lučanský do politiky? Pellegriniho Hlas má záujem, on to nevylučuje


Dva roky a dosť. Prezident Policajného zboru Milan Lučanský 31. augusta skončí vo funkcii, v ktorej bol od júna 2018. A definitívne si vyzlečie uniformu. Minister vnútra Roman Mikulec tak bude hľadať jeho nástupcu.

Zákon hovorí, že výberové konanie musí vypísať do 30 dní od abdikácie policajného šéfa. Práve Mikulec bol hlavnou príčinou Lučanského rozhodnutia.

Neuznávam ministra

„Nechcem niesť zodpovednosť za to, že vedenie ministerstva vnútra politizuje políciu. Je to veľký krok späť. Zvážil som všetky možnosti, ktoré mi zákon ponúka. Premyslel som si svoj krok zo všetkých strán,“ tvrdil Lučanský.

Svoje rozhodnutie odôvodnil vzájomnou nedôverou medzi ním a vedením rezortu vnútra.

„Uznávam, že vnímam Romana Mikulca ako korektného človeka, ale neuznávam ho ako ministra vnútra. Naše pohľady na ďalší chod polície sú rozdielne, naše názory na viacero tém sú odlišné,“ vysvetľoval policajný prezident vo výpovednej lehote.

O Lučanského konci sa pritom špekulovalo od volieb, keď vládu Smeru, ktorej bol nominantom, vystriedala nová koalícia. Prišla však pandémia a premiér Igor Matovič hovoril, že v období, keď štát potrebuje súčinnosť silových zložiek, nebudú policajného šéfa meniť.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Zdrojový link