Matovič sa pochválil zvládnutým bojom proti COVID-19 a ľuďom v prvej línii štát rozdelí 50 miliónov eur (video)

[ad_1]

Premiér Igor Matovič (OĽaNO) sa na piatkovej podvečernej tlačovej konferencii pochválil zvládnutým bojom proti novému koronavírusu. Slovensko malo v druhom štvrťroku najnižší počet pozitívnych prípadov a úmrtí v rámci Európskej únie. Spoločne so štátnym tajomníkom ministerstva financií Marcelom Klimekom prezentovali aj ekonomické dáta.

Viac o téme: Koronavírus

Slovenská ekonomika zaznamenala v druhom štvrťroku 2020 prepad o 12,1 percenta, pričom priemer EÚ bol na úrovni 15 %. Slovensko si tak podľa Matoviča polepšilo oproti prvému polroku, kedy vládla vláda Petra Pellegriniho, pretože za prvý kvartál bol priemerný prepad ekonomiky EÚ -2,4 % a Slovensko zaznamenalo prepad o 3,6 % a bolo za priemerom EÚ.

Matovič tiež doplnil, že štát vyčlenil 50 miliónov eur na špeciálne odmeny pre ľudí v prvej línii, ktorí riskovali. Majú ich dostať zdravotné sestry, lekári, vojaci v nasadení aj pracovníci v domovoch sociálnych služieb. Kto presne dostane odmeny majú rozhodnúť ministri vnútra (Roman Mikulec), obrany (Jaroslav Naď), zdravotníctva (Marek Krajčí) aj práce, sociálnych vecí a rodiny (Milan Krajniak). Priemerná odmena by mala byť od 300 do 500 eur a podľa Matoviča by ju nemal dostať niekto, kto neriskoval a sedel niekde v kancelárii.

„Mojím cieľom bolo minimalizovať ekonomické škody spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19. Sme exportná ekonomika, preto sme vystavení veľkému ekonomickému prepadu. Náš cieľ bol naplnený. Dokázali sme ochrániť ekonomiku, pretože sme zaznamenali lepšie výsledky v dôležitých ukazovateľoch ako predchádzajúca vláda za prvý kvartál. Percento nezamestnanosti sme si oproti marcu prakticky udržali. Čo sa týka prepadu priemyslu, tam sme boli v EÚ-28 v marci tretí od konca, za jún máme výsledok lepší ako priemer EÚ. Navyše, Slovensko sme ochránili aj z medicínskeho hľadiska. Toto je výsledok 100 dní nášho vládnutia,“ povedal Matovič.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

[ad_2]

Zdrojový link