Kto zachráni Magdalénu, ktorá nevie lietať?

[ad_1]

Márna snaha?! Na poli pri záhradách v Zemplínskej Teplici (okr. Trebišov) sa už dlhšie pohybuje bocian biely, ktorý ani po vyplašení ľuďmi nedokáže vzlietnuť. Dedinčania sú presvedčení, že tento operenec je zranený a potrebuje pomoc. Kontaktovali už viacero organizácií, ale o chráneného vtáka sa zatiaľ nikto nepostaral.

Bociana prvýkrát na poli videli minulú stredu na Magdalénu. Práve preto mu prischlo toto meno. Veľkú starosť o osamoteného vtáka si robí Miloš Ferko, ktorý zalarmoval pomoc, ale doteraz žiadna neprišla. „Určite je zranený. Aj keď sa rozbehne, nevie vzlietnuť,“ vraví Zemplínčan, ktorému osud bociana nie je ľahostajný. Pritom ide o zákonom chráneného vtáka a spoločenská hodnota bociana je 2 300 €.

„Volali sme do chovnej stanice Centra voľného času v Sečovciach. Tam uviedli, že sa oň postarajú, keď ho niekto chytí a privezie, lebo na to nemajú financie. Na stanici v Rozhanovciach nám pracovník oznámil, že je sám a nemôže prísť. Elektronicky nám prišla odpoveď aj od zoológa Správy CHKO Východné Karpaty, že treba volať Štátnu ochranu prírody, pod ktorú patrí miesto nálezu,“ podotkol Ferko, ktorému je ľúto, že o bociana nemá nikto záujem.
Bocian Otvoriť galériu„Verím, že sa ho podarí zachrániť a v auguste odletí,“ dodal optimisticky dedinčan. Podľa košického odborníka na bociany Miroslava Fulína, ktorý sa ich životom zaoberá už vyše 40 rokov, všetko treba nechať na prírodu. „Možno tento bocian ani nikdy nebude lietať, ale netreba robiť paniku. Mláďatá teraz opúšťajú hniezdo a nejako sa predsa musel dostať na zem. Ak nebol do života ešte celkom pripravený, pár dní musí vyhladovať a zistí, že sa musí postarať o seba.

V tomto prostredí má stále dostatok potravy,“ vysvetlil Fulín a dodal, že je možné zavolať na číslo 112, kde majú rozpis, kto v danej oblasti má službu prvej pomoci. „Má totiž platený výjazd a je povinný situáciu riešiť,“ tvrdí odborník. Čas odletu bocianov po polovici augusta ešte nenastal. Takže aj Magdaléna možno ešte zamieri na juh aj s kŕdľom iných jedincov.[ad_2]

Zdrojový link